Все про шурупи та саморізи

Саморізами або шурупами називають вид кріплення, що не потребує попереднього свердління матеріалу перед встановленням метизу. Гострий кінчик забезпечує самостійне проникнення у виріб, що економить час, підвищує продуктивність. За необхідності саморізи та шурупи можна викрутити і закрутити повторно в цьому ж або в іншому місці. Нижче описуються їх конструктивні особливості, характеристики, види. Все це допоможе при виборі кріплення під конкретні завдання.
Конструктивні особливості
Саморізи і шурупи являють собою металевий стрижень із загостреним кінцем. На протилежному боці присутня головка (капелюшок), в якій передбачені шліци (поглиблення) для впливу інструментом. На стрижні є різьба, що звужується в діаметрі біля наконечника. Довжина шурупів можлива від 7 до 140 мм. Є версії для спеціального застосування з довжиною до 300 мм. Характеристика вимірюється від кінчика до нижньої частини головки. Діаметр металевого стрижня буває від 1.6 до 12 мм, що визначає його міцність, стійкість до розтягування, навантажень на зріз.
Види різьби, призначення шурупів і саморізів
Різьба шурупів може бути з дрібним кроком, частим або великим. Що щільніший матеріал, для якого вони призначені, то дрібніший крок різьби і більший кут гребенів (вершини профілю). Якщо в дерево або гіпс закрутити стрижень із дрібним кроком, це зруйнує створені витки в матеріалі, призведе до швидкого ослаблення кріплення. Тому дрібний крок найчастіше використовується для металу. Кут гребеня тут сягає 60 градусів. Перед тим як купити шурупи, важливо враховувати крок різьби. Для м'яких матеріалів ця характеристика становить 45 градусів.
Ще різьба буває однакової висоти або змінної. У другому випадку забезпечується більш надійна фіксація в м'яких матеріалах. Високий гребінь збільшує площу зачеплення кріплення, а низькі гребені не дають матеріалу розщепитися. Вкручуються такі метизи швидше, що підвищує продуктивність.
Різноманітні типи головок шурупів
Головки саморізів бувають:
- конічні гладкі та з насічками, що збільшують силу зачеплення;
- потайні, що розташовуються врівень із поверхнею;
- напівпотайні, що злегка виступають над площиною;
- циліндричні та напівциліндричні;
- шестигранні, шестигранні з шайбою і прес-шайбою;
- сферичні, що виступають над поверхнею півколом.
Варіанти шліців саморізів і шурупів
Шліци для закручування і викручування саморізів можливі під викрутки з наконечником:
Slotted — прямий, застарілий тип, майже не зустрічається;
Phillips — хрестоподібний, дуже поширений через невисоку ціну виготовлення;
Pozidriv — хрестоподібний із додатковими лініями, що підвищують силу зачеплення під час вкручування;
Torx — шестигранний, поширений у меблевому виробництві.
Бувають інші варіанти, але вони зустрічаються рідше. Для підвищення продуктивності під час установлення саморізів використовують шурупокрут із відповідною битою.
Матеріали та покриття шурупів
Шурупи виготовляються з більш м'яких сортів вуглецевої сталі без обов'язкової термообробки. Така сталь має достатню пластичність, що робить шурупи менш крихкими і більш стійкими до вигинів під час навантажень. Після виготовлення шурупи можуть мати просте захисне покриття (цинкування або фарбування) для захисту від корозії.
Саморізи ж виробляють із міцніших сталевих сплавів, які додатково проходять термічну обробку (загартування) для підвищення міцності та зносостійкості. Для захисту від корозії саморізи зазвичай мають антикорозійне покриття (цинкування, оксидування тощо). Завдяки високій міцності саморізи здатні надійно фіксуватися у твердих матеріалах, таких як метал, бетон, гіпсокартон. У деяких випадках застосовуються саморізи з нержавіючої сталі для високої корозійної стійкості, а також з алюмінію, латуні, титану та навіть пластику (нейлон, полікарбонат, ПВХ, тефлон) для спеціалізованих завдань, де важливі легкість, хімічна стійкість або електропровідність. Можливе також анодне покриття. Тому саморізи зовні поділяються на чорні, жовті, білі. Покрівельні саморізи зверху покриваються шаром пластику, який додатково захищає головку від вологи. Інші види розрізняються між собою за матеріалами, для яких вони призначені. Бувають саморізи по дереву, металу, для гіпсокартону, пластику (віконного профілю), сендвіч-панелей. Найпопулярніші розміри — саморізи по дереву 100 мм, саморізи по металу 25мм, саморізи по дереву 75, саморізи по дереву 45 мм і саморізи по дереву 25мм.
Меблеві саморізи (конфірмати) трохи відрізняються від цієї категорії тим, що для них висвердлюють отвір. А вже нарізування різьби відбувається в процесі першого закручування кріплення. Якщо не свердлити попередньо отвір, матеріал може тріснути з огляду на збільшений перетин сталевого штифта. Бувають саморізи для бетону, під які теж готуються отвори.
Чим відрізняється шуруп від саморіза?
матеріал виготовлення | Шурупи призначені для роботи з м'якими матеріалами, такими як дерево і пластик. Саморізи ж підходять як для м'яких, так і для твердих матеріалів, включно з металом |
різьба та наконечник | Саморізи мають більш гострий кут профілю різьби і часто різьбу, що проходить по всій довжині стрижня. Шурупи зазвичай мають різьбу не по всій довжині, а частина стрижня під голівкою гладка та потовщена для кращої фіксації деталей |
попереднє свердління | Для шурупів зазвичай потрібне попереднє свердління отвору, бо їхня різьба не є самонарізною. Саморізи мають здатність самостійно нарізати різьбу в матеріалі, тому часто свердлити отвір не потрібно |
сфера застосування | Шурупи частіше використовують для складання дерев'яних конструкцій і деталей, де важливо забезпечити щільне з'єднання з можливістю демонтажу. Саморізи застосовуються для кріплення до металу, гіпсокартону, пластику та інших твердих поверхонь |
конструкція | Шуруп має потовщення між різьбою і головкою, що запобігає вивертанню при вібраціях. Саморізи мають стрижень постійного перерізу |
Висновок: Шуруп — це кріплення для м'яких матеріалів із різьбою не по всій довжині, що вимагає попереднього свердління. Саморіз — це саморізний гвинт із гострою різьбою по всій довжині, який можна вкручувати без попереднього отвору і який підходить для твердіших матеріалів, включно з металом. У нашій компанії ОГУН ГРУП ви можете купити саморізи оптом, менеджери швидко прорахують вам замовлення.
Радимо прочитати:
Різьбові шпильки: класифікація та особливості
Сфери застосування барашкових гайок