Різьбові шпильки: класифікація та особливості

Різьбові шпильки (прут з різьбою) належать до поширеного виду кріплення. Вони застосовуються там, де довжини болтів не завжди вистачає для встановлення. При цьому за міцністю такі метизи нічим не поступаються болтовим з'єднанням з аналогічних матеріалів.
Розглянемо конструктивні особливості, класифікацію, сфери застосування різьбових шпильок, і де купити таке кріплення високої якості в Україні.
Конструктивні особливості різьбових шпильок
Різьбові шпильки виготовляються відповідно до стандартів DIN 976, DIN 975. Метиз представляє собою стрижень без головки з нарізаною різьбою. Різьба може бути суцільна або з кожного краю. У другому випадку посередині є гладка ділянка. Вона буває діаметром рівного перетину з різьбою або тоншою.
Серед основних характеристик різьбових шпильок:
діаметр від М3 до М48;
довжина стрижня 10-300 мм;
різьба — метрична або дюймова, може бути права, ліва;
клас міцності - від 4.8 до 12.9.
У згоді з системою ISO, застосовується кольорове позначення на торцях. Воно дає змогу швидко класифікувати кріплення за міцністю, способом обробки та матеріалом. Без кольорового маркування випускаються шпильки зі звичайної або оцинкованої сталі міцністю 4.8. Якщо застосовувався метод гарячого цинкування, можливе фарбування торця у світло-синій колір. За міцності 8.8 звичайні й оцинковані шпильки фарбуються в жовтий колір із торця. Біле і чорне маркування наноситься на звичайну сталь з міцністю 10.9 і 12.9 відповідно. Нержавіючі сталі А2 і А4 маркуються зеленим або червоним кольором.
Сфери застосування різьбових шпильок
Застосовуються різьбові шпильки в таких сферах як:
Зведення каркасних споруд — стяжка, фіксація несучих елементів. | Встановлення рекламних стендів, платформ — монтаж самої стійки, кріплення утримуючих рамок. |
Збірка трубопроводів, вентиляційних систем. | Монтаж несучих металоконструкцій. |
Підвішування кабельних систем, каналів вентиляції, труб. | Машинобудування, верстатобудування. |
Встановлення різних підвісних конструкцій, включно з підвісними стелями. |
Перевага застосування різьбової шпильки полягає у великій довжині з можливістю укорочення. Для цього потрібно попередньо накрутити на неї гайку. Обрізати стрижень легко болгаркою або ножівкою по металу. Після цього накручена гайка скручується, що забезпечує формування правильного заходу на різьбу під час подальшого монтажу. Це дає змогу регулювати довжину шпильки за місцем, якщо висота, що залишилася, заважає встановленню інших елементів.
Використовувані матеріали для виготовлення шпильок
При виробництві шпильок різьбових застосовуються такі матеріали:
вуглецева сталь | найдешевший варіант за ціною. Для поліпшення корозійної стійкості поверхню покривають цинком. Це незначно підвищує вартість, проте збільшує термін служби кріплення. |
нержавіюча сталь | може бути легована хромом, нікелем, іншими металами. Підходить для постійної роботи в умовах підвищеної вологості. |
мідь та її сплави | застосовуються в машинобудуванні, електроніці, побутовій техніці. Матеріал добре проводить тепло, електрику, стійкий до вологи. |
титан | відрізняється підвищеною міцністю при невеликій вазі. Підходить для авіабудування, кораблебудування, сучасних автомобільних систем, медичної сфери. |
Останнім часом стають популярними пластикові різьбові шпильки з нейлону. Вони не схильні до корозії. Підходять для монтажу легких систем. Загалом від матеріалу і способу покриття залежить ціна різьбових шпильок в Україні.
Різновиди різьбових шпильок
Класифікація різьбових шпильок відбувається за їхньою конфігурацією, призначенням, способом установки. Серед можливих варіантів та наявних відмінностей:
суцільна різьба — витки нарізані від одного краю стрижня до іншого. Це дає змогу вкручувати штифт на будь-яку глибину, стягувати деталі різної товщини.
з загвинчуваним кінцем. Один кінець має коротку різьбу — призначений для встановлення у виріб, у якому заздалегідь просвердлений отвір і нарізано різьбу. На довший кінець надягається інший виріб і притягується гайкою.
двостороння — має однакову різьбу з обох кінців. Підходить для стягування фланців великої товщини. Збільшений перетин центральної частини стрижня забезпечує додаткову міцність.
Інші статті: