Що таке таке такелаж?

Такелаж — це засоби для фіксації вантажу з метою його підняття і переміщення. Це необхідно при навантаженні/розвантаженні партії товарів для транспортування, при монтажі та демонтажі конструкцій, а також під час різних виробничих процесів. Затребувані такелажні роботи в портах, залізничних вокзалах, на будівельних майданчиках, у промислових цехах та інших сферах. У цій статті розглядаються види такелажу, типи різних засобів і метизи, які використовуються для такелажних робіт.
Що використовується для такелажних робіт
Для такелажних робіт використовуються:
засоби — це різні предмети, що застосовуються для фіксації та закріплення вантажу. До них належать: стропи, підстропники, блочки для натягування лебідки, опорні пристосування, метизи;
пристрої — стаціонарні та переносні конструкції, що застосовуються для підйому вантажу. Можуть бути у вигляді щогл, підйомників. Встановлюються на дахах будинків, у портах, на кар'єрах і в інших місцях, де існує необхідність роботи з вантажами;
механізми й машини — різне обладнання (найчастіше з приводом), яке використовується для підйому інших конструкцій.
Різноманітність такелажних засобів
Самі такелажні засоби для обхвату або фіксації вантажу мають безліч типів. Гнучкі — це стрічки, ремені, канати. Вони протягуються в монтажні отвори або ними обхоплюють конструкцію знизу і з боків. Гнучкі такелажні засоби діляться за товщиною матеріалів і шириною. Так, у сталевих канатів є сувора градація за діаметром. При його зменшенні від зносу необхідна заміна, щоб уникнути обриву.
Ланцюгові стропи теж належать до гнучких засобів такелажу, але вони міцніші завдяки наявності сталевих ланок. Завдяки цьому збільшується термін служби оснащення. Жорсткі пристосування — це гаки, кільця, талрепи. З їхньою допомогою чіпляють вантаж за спеціальні отвори або такелажне кріплення.
Відмінності такелажу за принципом роботи
Такелаж підрозділяється на легкий, середньої тяжкості та важкий. Залежно від цього маса вантажу можлива від 50 кг до 50 т і більше. Відповідно до цього вибирають пристосування і пристрої, які бувають ручними або механізованими.
Ручний такелаж підходить для роботи з невеликими вантажами масою від 40 до 200 кг. Це можуть бути різні стрічки, домкрати, візки з можливістю підняття рівня платформи тощо.
Там, де зусилля людських рук недостатньо, застосовуються механізовані пристрої. Вони бувають електричні або електро-гідравлічні. У першому випадку підйом забезпечують двигуни, що впливають на редуктори для регулювання крутного моменту. У другому — двигуни запускають роботу маслонасосів, які передають тиск у гідроциліндри. На основі цих двох принципів роботи будуються мостові, козлові, баштові крани, автокрани, маніпулятори, тельфери, лебідки тощо.
Такелажне кріплення
Такелажне кріплення є однією з важливих складових засобів для роботи з вантажем. За допомогою такого кріплення забезпечується захоплення і фіксація різних конструкцій, а також окремих елементів у системі такелажу. Найчастіше для надійного закріплення обладнання використовують заздалегідь підготовлені отвори з різьбою. У них вкручують болти з головкою у вигляді кільця. За останню можна зачепитися стропами з невеликими гаками або за допомогою підстропників.
Це дає такі переваги:
не потрібно вирізати в опорній конструкції великих монтажних отворів;
виходить зберегти привабливий зовнішній вигляд виробу;
досягається надійніша фіксація, ніж ременями, які можуть зіскочити під час навантаження.
Такелажні болти можуть бути з фіксованою або поворотною головкою. Останній варіант дає змогу зменшити габарити кріплення після навантажувальних робіт. Форма кільця рим-болта можлива овальна або трикутна для взаємодії з різними гаками й підстропниками.
Ще для такелажу активно використовуються канатні затискачі. Це U-подібні скоби з різьбою на кінці. Вони працюють у парі з відповідною притискною частиною і гайками. Застосовуються для стягування двох тросів у різних підйомних системах (крани, тельфери, автокрани, маніпулятори тощо). Затискачі для канатів виготовляються під конкретний діаметр сталевого троса. Подібна продукція повинна пройти випробування, щоб бути допущеною для відповідального використання.
Де купити такелаж в Україні
Всі види метизів для такелажних пристосувань можна придбати в нашій компанії ТОВ «ОГУН ГРУП». Ми гарантуємо високу якість усіх метизів (болтів, гайок, шпильок) у нашому інтернет-магазині. Працюємо з великим і дрібним гуртом. Проконсультуємо і допоможемо обрати кріплення для конкретних такелажних пристроїв. Щоб купити рим-болти, затискачі для канатів та інші метизи, зателефонуйте нашим менеджерам за номерами, вказаними в розділі Контакти.