Спеціальні гайки: види та сфери застосування

Гайки — це лідери метизної продукції. Вони застосовуються разом із болтами, шпильками, гвинтами, анкерами та іншим кріпленням. Найчастіше гайка має зовнішню шестигранну форму, що створюється за загальнопризначеними стандартами. В Україні — це метрична система (М5, М6, М8, М10 тощо), а в США — дюймова (1/2, 1/4, 3/8 та ін.). Але бувають ситуації, коли потрібна особлива форма гайки, що відрізняється від загальноприйнятої. Для цього в їх конструкцію додають додаткові елементи залежно від потреб місця монтажу. Які бувають спеціальні гайки, в чому їхні особливості, які можливості застосування — все це розповідаємо нижче.
Корончаста гайка
Випускається за стандартом DIN 935 за діаметром від М4 до М100. Над шестигранним корпусом має циліндричну частину з прямокутними вирізами по всьому колу. Візуально це схоже на корону, звідки й така назва. Через ці вирізи відбувається встановлення шплінтів у отвори, створені всередині шпильок, болтів. Шплінт вставляється, а його вуса розгинаються по боках. Це запобігає мимовільному розкручуванню навіть у разі дуже сильної поперечної вібрації. Гайки прорізні застосовуються в вузлах автомобілів і верстатах, що зазнають підвищених навантажень.
Барашкова гайка
Виготовляється за стандартами DIN 314, DIN 315. Має циліндричну або конусну основу з внутрішньою різьбою. Зовні від корпусу відходять два вушка або пелюстки. Вони бувають овальні або прямокутні. Зовні скидаються на два рога, тому метиз і дістав назву баранчик або гайка-барашок. За пелюстки зручно братися пальцями. Кріплення легко встановити й помірно затягнути без використання інструментів. Аналогічно та розібрати з'єднання можна тільки за допомогою рук. Гайка з вушками випускається в розмірах М4-М24. Застосовується в конструкціях, що вимагають частого розбирання та збирання. Це можуть бути кришки корпусів побутової техніки, електроніки, меблеве кріплення.
Забивна гайка
Належить до німецького стандарту DIN 1624. Можливий розмір від М4 до М10. Конструкція виконується із широким капелюшком, краї якого розрізані та загнуті вниз. Вони утворюють зубці. Для встановлення спеціальної гайки в дереві просвердлюється отвір, після чого вона забивається молотком. Зубці врізаються в деревину, надійно фіксуючись на місці. Водночас плоска частина метізу занурюється в матеріал майже врівень. Після цього можна вкручувати болт або шуруп. Зубці запобігають провертанню гайки в дереві. Згодом з'єднання можна легко розібрати та зібрати повторно. Застосовуються забивні гайки у меблевому виробництві.
Інші різновиди спеціальних гайок
Серед інших різновидів гайок спеціального призначення такі:
Гайки самоконтрящі випускається за стандартом DIN 985. Всередині має кільце з нейлону. Під час накручування на болт або шпильку, пластик розпирається, блокуючи мимовільне розкручування. Зручна для швидкого монтажу без додаткових шайб.
З'єднувальна гайка належить до стандарту DIN 6334. Її довжина дорвынює трьом діаметрам. Застосовується для з'єднання шпильок для збільшення довжини.
Шліцеві гайки має плоску циліндричну зовнішню форму зі шліцами. Щоб її закрутити, необхідний вилковий ключ або С-подібний ключ із зачепом. Використовується в машинобудуванні та верстатах.
Ковпачкова гайка (глуха декоративна) виготовляється за DIN 1587. Одна сторона заглушена. Це запобігає пошкодженню нарізної шпильки, маскує кріплення.
Гайки фланцеві виготовляється за DIN 6923, DIN 6331. Має бортик збільшеного діаметра. Завдяки цьому притискається більшою площею до поверхні, не деформує закріплюваний крихкий матеріал.
Квадратна гайка під час зображення зверху має форму квадрата. Призначена для встановлення в квадратні пази, щоб не тримати її ключем під час вкручування шурупа. Використовується під час складання корпусів, побутової техніки, радіоелектроніки.
З усього вищезазначеного, можна зробити висновок, що спеціальні гайки, на відміну від стандартних, мають унікальні характеристики, розроблені для певних умов експлуатації.