Классифікація болтів
Класифікація болтів
Щоб правильно підібрати болти для певного завдання, важливо розбиратися в їхній класифікації. В Україні за це відповідає Український науково-дослідний інститут металів «УкрНДІМет». Він розробив стандарт ДСТУ ISO 8992:2006, присвячений усім кріпленням.
Документ містить вимоги до болтів, гвинтів, гайок і шпильок різьбових. Заснований він на міжнародному стандарті ISO 8992:1986, IDT. Оскільки документ великий, представляємо коротку вижимку щодо класифікації болтів за ДСТУ та ISO, взяту з нього.
Класифікація болтів за формою
Загальне визначення болтів — це металева конструкція зі стрижня з головкою і різьбовою частиною, призначена для накручування гайки або вкручування у виріб з аналогічною різьбою. Саме так відбувається з'єднання інших деталей за допомогою болтів. Але між собою такі метизи відрізняються за формою:
Повна і неповна різьба. Шпилька може мати різьбу по всій довжині або з деяким відступом від головки. Якщо передбачається стягування товстих деталей, то різьба по всій довжині не обов'язкова, оскільки залишається незадіяною. Призонні болти мають виділену безрізьбову частину для щільної посадки в отвори, наприклад, при складанні важелів і балок автомобілів.
Форма стрижня. Стрижні бувають циліндричними, конусними, з прорізами.
Тип шестигранної головки. Форма головки можлива звичайна, збільшеного розміру для передачі більшого зусилля від ключа, з буртиком і з фланцем.
Тип напівкруглої головки. Буває звичайна і з квадратним підголівником.
Інші види головок. Можливе виконання потайних головок, з кільцем на торці (рим-болт) для закріплення тросів, зварних для обварювання в отворі, загнутих — для монтажу в бетон під час заливання основи.
Класифікація болтів за призначенням
Між собою болти класифікуються за місцем використання, що від початку визначається їхньою конструкцією і розмірами. Існують болти таких типів:
Меблеві — використовуються для складання корпусних і м'яких меблів. Мають потаємну або напівкруглу головку для естетичного зовнішнього вигляду виробу.
Дорожні — застосовуються для складання дорожніх огороджень
Лемішні — задіюються при з'єднанні навісного сільськогосподарського обладнання до техніки. Найчастіше вимагають індивідуального виготовлення.
Транспортні — застосовуються для з'єднання елементів транспортувальної стрічки, забезпечуючи її гнучкість на валах.
Залізничні — зустрічаються під час монтажу залізничних колій. З їхньою допомогою закріплюють рейки до шпал.
Будівельні — використовуються при з'єднанні мостових і тунельних конструкцій.
Машинобудівні — найпоширеніша група, що використовується при виготовленні промислового і побутового обладнання.
Класифікація за типорозмірами
Усі болти класифікуються за діаметром різьбової частини та позначаються літерою М (що означає метрична різьба). Чим більший діаметр шпильки, тим довшою може бути сама різьбова частина. Ось приклади позначення і варіантів розмірів деяких популярних болтів:
М6 | довжина стрижня можлива від 10 до 90 мм |
М8 | 16-100 мм |
М10 | 18-200 мм |
М12 | 20-260 мм |
М14 | 22-300 мм |
Класифікація болтів за матеріалом виконання
Болти виготовляють із різних металів, що визначає їхню міцність і довговічність. Найдешевший варіант — вуглецева сталь. Болти з неї досить міцні, але схильні до корозії, з'єднання може окислитися, що ускладнить повторний розбір і складання. Середній варіант за ціною — оцинковані болти. Вони покриті додатковим захисним шаром, що подовжує їхній термін служби.
Для помешкань з високою вологістю використовують болти з легованої сталі, з добавками хрому, нікелю і марганцю. Нержавіючі болти коштують дорожче, зате справно служать десятиліттями. Для виробів із кольорових металів застосовують латунні та бронзові болти. Вони теж не схильні до корозії, але менш міцні через еластичність таких металів.
За типом різьби
Різьба у болтів може бути зі звичайним кроком, дрібним і супер дрібним. Ще буває права різьба (зустрічається у більшості метизів) і ліва, використовується тільки на особливих механізмах або газобалонному обладнанні.
За класом точності
За класом точності болти класифікуються таким чином:
А — найточніший клас із похибкою не більше 0,3 мм.
В — відхилення від розміру становить до 0,5 мм.
С — похибка в 1,1 мм.
Під похибкою мається на увазі різниця між діаметром різьби і відповідною різьбою у гайці або в отворі. Чим вища точність, тим щільніше і надійніше з'єднання.
Де купити болти в Україні
Купити болти, гайки, великі болти до М120 будь якої нестандартної форми з різних металів можна в нашій компанії «ОГУН ГРУП».
Ми успішно займаємося такими напрямками:
виробництво нестандартного кріплення (болти, гайки, шпильки, стрижні різьбові та ыншы метизи) за кресленнями замовника;
виготовлення великих партій кріплення за ГОСТ;
виготовляємо болти залізничні;
комплектація промислових і будівельних підприємств якісним кріпленням власного виробництва та європейського (Польща, Німеччина, Італія).
Гарантуємо високу якість метизів.
Щоб замовити болти в Києві з доставкою по Україні телефонуйте 067 818 16 07
- Болти шестигранні: відмінності та сфери застосуванняЗ яких матеріалів виготовляють шестигранні болти? У яких класах точності випускаються?Болти шестигранні: відмінності та сфери застосування