Хімічні та механічні анкери: відмінності
Для надійного кріплення високонавантажених конструкцій на вертикальних і горизонтальних твердих поверхнях використовують анкери. Тип анкера залежить від майбутнього навантаження, товщини та структури основи, віддаленості місця входу від краю матеріалу.
Існують механічні сталеві анкери та хімічні анкери. У кожного свої особливості та принцип роботи, а також відповідні матеріали для встановлення. У цій статті розглянемо детально їхню конфігурацію, способи монтажу та інші відмінності, що допоможе правильно вибрати вид кріплення.
Що таке механічні анкери?
Існує велика різноманітність механічних анкерів, призначених для каменю, бетону, цементу і повнотілої цегли. Частіше за всіх використовуються дві групи:
розпірні анкери. У них є зовнішній металевий циліндр із прорізами і внутрішній конус. У міру прокручування різьби ключем, конус втягується в циліндр і розпирає його. Це створює тиск на стінки основи. Як робоча оснастка використовується гайка або головка болта. За конструкцією можливі однорозпірні та дворозпірні анкери, що залежить від кількості елементів, що розпираються.
забивні. У забивних задіяно два клиноподібних стрижня, що входять один в інший. Спершу в стіну встановлюється перший стрижень із розташованим усередині отвором. Потім у нього вставляється і забивається другий. У цей момент відбувається розширення кріплення з боків. Цей вид анкерів вимагає мало часу для встановлення, і підходить для великих обсягів роботи.
Для встановлення механічного анкера потрібен отвір такого ж діаметру, як і сам анкер. У такому разі забезпечується оптимальна фіксація завдяки розпірній дії.
Що таке хімічні анкери?
Як видно з назви, в хімічному анкері задіяна хімічна реакція. Також його називають - рідкий дюбель. Сам анкер представляє собою металевий стрижень із нарізаною різьбою. Для нього готують отвір збільшеного розміру. У нього заливають клейову суміш, а потім встановлюють стрижень. Коли суміш застигла, можна навішувати інші деталі, меблі, і фіксувати гайкою.
Клейова суміш добре заповнює порожнину в стіні або підлозі, має збільшену площу контакту з основним матеріалом. Щоб підвищити міцність посадки хімічного анкера в основі, кінцем свердла збільшують дальню частину отвору (роблять розширення). Тоді клей набуває форми конуса і ще більше перешкоджає випаданню стрижня з різьбою основи. Такий тип кріплення не викликає механічного розширення, не має зайвого навантаження на матеріал.
Як правильно обрати анкер
Розібравшись у відмінностях між механічними та хімічними анкерами, поговоримо про те, як правильно обрати кріплення в залежності від основи. Для надійного закріплення механічного анкера потрібен міцний матеріал, який витримає розпираюче навантаження і не трісне при цьому. Це може бути бетон або повнотіла цегла (червона, біла). Підходять механічні анкери для природного каменю, якщо в матеріалі немає тріщин.
Важливо, щоб точка монтажу була віддалена від краю стіни або отвору. В іншому разі можливе розтріскування матеріалу, випадання його частини. Віддаленість від краю залежить від діаметра і довжини кріплення - чим вони більші, тим далі потрібно розташовувати анкер. Наприклад, анкер М6 потрібно фіксувати на мінімальній віддаленості від краю 45 мм, а краще 60 мм. А ось у М8 мінімальна відстань становить 50 мм, а оптимальна - 71 мм. Встановлення механічного анкера займає 1-2 хвилини, після чого його можна відразу навантажувати.
Хімічні анкери навпаки розраховані на нетверді матеріали або ті, що мають усередині порожнечі. Це може бути піноблок, порожниста цегла. Заповнення отвору клейовим складом забезпечує надійну фіксацію шпильки. При цьому немає розпираючого навантаження, яке може зруйнувати основу. Але повне висихання хімічного анкера займає від кількох годин до доби (залежить від діаметру стрижня і розміру створеного отвору). Тільки після цього дозволено навантажувати кріплення.
Де купити анкери
Вибрати та купити якісні хімічні та металеві анкери всіх типів можна в нашій компанії "ОГУН ГРУП". Також ми пропонуємо під виготовлення нестандартне кріплення - болтів, гайок, шпильок від М16 до М120 за ГОСТ. Випускаємо фундаментні анкери для бетону різних видів і діаметрів.
- Болти DIN 912 — конструкція й особливостіТаблиця розмірів болтів під шестигранник DIN 912, ГОСТ 11738-84, ISO 4762Болти DIN 912 — конструкція й особливості