Стопорні кільця та шайби: огляд, різновиди, особливості
Стопорні шайби та кільця
Шайби та стопорні кільця — це різновид кріплення для з'єднань. Вони виготовляються у формі плоского диску, можуть мати насічки, прорізі, виступи. Одні з них підкладаються під головки або гайки іншого кріплення (болтів, гвинтів, шурупів). Інші встановлюються окремо та фіксуються на вирізаних під них пазах. Розглянемо їх види, сфери застосування та призначення.
Навіщо потрібні шайби у з'єднаннях?
Залежно від форми та типу шайба може виконувати наступні функції:
знижувати ймовірність пошкодження матеріалу;
збільшувати опорну площу поверхні для надійнішого з'єднання;
запобігати мимовільному розкручуванню через вплив вібрації;
підвищувати щільність притиснення гумової прокладки, якщо необхідне герметичне з'єднання.
У шайби або кільця є три параметри: зовнішній діаметр D, внутрішній діаметр d і перетин або товщина s. Внутрішній діаметр шайби d відповідає діаметру стрижня з різьбою біля болта. Тому, маючи болт М8, до нього підбирають шайбу розміром теж М8.
Стопорні шайби
Найпоширеніший тип — стопорні шайби. Вони призначені для запобігання мимовільному розкручуванню з'єднання, зробленого в місцях із підвищеним вібраційним навантаженням. Ось основні типи таких деталей:
Гровер або пружинна шайба DIN 7980
Вирізняється розрізом в окружності та пружинною формою. Вона розпирає собою гайку та опорну поверхню матеріалу, не даючи з'єднанню розкрутитися.
Шайба з зубцями DIN 6797
Може бути плоскою або V-подібною (із зведенням на конус). Зубці розташовані по зовнішньому або внутрішньому краю, тому там рівний край диска відсутній.
Шайба з зубцями DIN 6798
Має насічки на обох сторонах площини, що чіпляються за гайку та опорну поверхню. У разі спроби гайки розкрутитися, зубці впиваються та блокують дію.
Стопорні шайби з лапками
Для кріплення, встановленого на краю деталі, застосовують стопорні шайби з лапками. Версія, що виготовляється через DIN 70952, має одну лапку. Після затягування гайки лапка загинається за край деталі й більше не може прокручуватися. У шайби, що випускається через DIN 5406, багато лапок, що дає змогу багаторазово згинати та розгинати їх, якщо вузол потрібно часто розбирати (наприклад, для обслуговування).
Стопорні опорні осьові шайби та кільця
Цей тип встановлюється на осях і валах без використання гайок і болтів. Розміщується в спеціальних пазах, перешкоджаючи зміщенню встановлених за нею деталей. Утримується завдяки упору та власній пружинній дії. Версія за DIN 6799 має переріз і належить до відкритого типу. Шайба під назвою Star-Lock має дуже багато варіантів виконання. Загальний принцип — замкнута форма з прорізами та пелюстками всередині, що створюють упор у пазу.
Таким самим способом фіксуються й стопорні кільця. Тільки вони мають переріз і два отвори під спеціальний інструмент. Стопорні кільця бувають як зовнішні (насаджуються на вал і обтискають його), так і внутрішні (вставляються всередині отвори та розширюються в пазу). Для встановлення необхідне пристосування з двома вузькими кінчиками, кільця, що зводиться або розчиняється.
Шайби складних форм
Для складання великих металоконструкцій застосовуються диски складних форм. З'єднання двотавра або швеллера відбувається за допомогою шайб DIN 434 або DIN 435, що компенсують ухил полиці на 8 або 14%. Такі шайби називають косими через різність перерізу по краях. Вони підкладаються під болти та під гайки з кожного боку. Інакше стрижень із різьбою випирати убік під час затягування. В інших ситуаціях використовують пружинні шайби опуклої або хвилястої форми. Під час підтягування гайкою створюється розпирання зусилля. Цей тип застосовується замість гроверів, які зараз уже вважаються застарілими.
В нашому інтернет-магазині широкий вибір шайб:
- Болти шестигранні: відмінності та сфери застосуванняЗ яких матеріалів виготовляють шестигранні болти? У яких класах точності випускаються?Болти шестигранні: відмінності та сфери застосування